aaleb1.jpg
aaleb2.jpg
nov.jpg

Tato nová rubrika vznikla s přispěním četenářů - díky.Informace sebrala paní Hana Stiborová (díky!) Postupně budou zařazena další témata, jež si vyžádáte... Le.

Prosím o radu pana doktora i přítomné diskutující. Moje máma, 83 let, zatím bez medikace, zdravá, čiperná, před pár dny ji byl naměřen zvýšený tlak, 160-170/80. Vím, že příčin zvýšeného tlaku je mnoho, ale přesto - dala by se poradit nějaké homeo, ideálně Guna? Zvažuji i napsat do poradny paní Podhorné. A je třeba se tím vůbec zabývat, když zvýšený má jen systolický, diastolický je v pořádku? Děkuji. Hanka

 

Pokud jde o Gunu, tak Hypertension 2x15 kapek...jinak nemohu bez kontextu posuzovat...MUDr. Tomáš Lebenhart

 

Určitě se tím zabývejte.Právě je zrádné to zvýšené rozpětí mezi systolickým a diastolickým tlakem.Pokud jí to měřil lékař,měl by se podle mne postarat o její dovyšetření.Ve vyšším věku se tímto nálezem zvyšují rizika mrtvice apod..Raději to nepodcenit a až se bude vědět příčina, tak můžete uvažovat o směru léčby.Přeju Vaší babičce, aby byla ještě dlouho čiperná a vitální.....Na závěr trochu optimismu....pokud to nebylo opakovaně.může se stát i chyba při měření.Pavla H.

 

Dnes jsem se trochu vyděsila. A sice tím, že velký rozdíl mezi syst. a distol. Tlakem je nebezpečný. Mně je 68 let a myslela jsem si i jsem někde četla, že ve vyšším věku diastol. tlak klesá a že více nebezpečný je vysoký syst. tlak. Můj tlak je většinou 130 - 149 na 55 - 70, tedy dost velký rozdíl. Užívám chem. lék na snížení tlaku, bez něj bohužel syst. víc stoupá. diastol. tlak jsem měla vždy dost nízký. Má otázka tedy je, opravdu je to tak nebezpečné, mám se tím zabývat? Praktický lékař nikdy nic neříká, občas udělá EKG. Děkuji za odpověď. Vlaďka K.

 

Právě myšlenky toho typu, tedy strach, starost tlak zdvihají. Systolický tlak může být velmi pohyblivý a podléhá emocím a stresu. Diastolický je spíše výpověď o těle (/tepnách, srdci, ledvinách, nadledvinách..to je individuální). Pokud má někdo zvýšený pouze systolickou část krevního tlaku, může to zvládnout změnou myšlení...MUDr. Tomáš Lebenhart

 

K vysokému tlaku: Myslím že je zbytečné se děsit. Vys tlak má vždy příčinu v psychice, takže je dobré vždy začít u ní. Případně podpořit přír. prostředky, jak už bylo navrhnuto. Často se setkávám s vysokým tlakem zapříčiněným vyděšením z vysokého tlaku. A taky s tím, že je vys. tlak naměřen v ordinaci, stanovena diagnoza a dal se moc nepátrá, rovnou "léky".

Pokud je tlak hodné vysoký nebo působí komplikace a nepříjemné stavy, je to něco jiného. Ale za sebe musím říct, že bych chtěla mít v 83 letech, bez jakýchkoli léku, takový tlak jako paní, o které tu byla řec. Zvlášť když je čiperná a bylo to zjištěno asi ne na zaklade nějakých komplikaci. Často lidé vesele žijí s vyšším tlakem roky a je jim fajn, dokud jim někdo neoznámí, že mají vysoký tlak. Asi jsem ovlivněna příběhem svého táty, který před rokem zemřel po tom, co mu rok před tím zjistili vysoký tlak, dostal na to léky, které mu dělaly dost zle (hlavně příšerný kašel) a lékař mu řekl, ze si na to musí zvyknout. A hlavně ho to hodně vyděsilo, to jsem na něm pozorovaly celý ten rok. Odešel za dva dny po těžkém zápalu plic, způsobeným banální virozou. Mango

 

Ano strach je špatný rádce Mango má naprostou pravdu.Možná jsem to měla napsat trochu jinak,vysoké rozpětí může a nemusí nic znamenat.Také ze mne hovoří zkušenost s tatínkem,on také bral pár let léky na vysoký tlak,prostě to měl zakódováno že to mají dědičné a hotovo....Přístupný k alternativě nebyl a vím, jak ho někteří doktoři dokázali vylekat,poznala jsem to na něm. Na co se zaměřujeme, to se posiluje, to víme všichni...,.Zbytečně neměřit (teploty, tlaky apod....čekáte nějaké zvýšení a psychika ho zajistí....). Tátové - je smutné, když najednou chybí, na to se člověk nepřipraví nikdy....ale vím že nám shora mávají a drží palce.... Pavla H.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one