aaleb1.jpg
aaleb2.jpg
nov.jpg

Tato nová rubrika vznikla s přispěním četenářů - díky.Informace sebrala paní Hana Stiborová (díky!) Postupně budou zařazena další témata, jež si vyžádáte... Le.

Dobrý den. Načali jste tady téma, o kterém už nějaký čas přemýšlím - zjištění onko nálezu pomocí odběru krve. Nález může být kdekoli v těle a preventivní vyšetření je zaměřené jen na určitá místa. Kde by bylo možné si takový odběr-vyšetření nechat udělat? Byla bych ochotná za něj i zaplatit, pokud by to byla přijatelná částka. Děkuji za odpověď. Hanka D.

 

Rozumím. S tzv. onko markery je to složité. Všeobecně je lékaři moc nechtějí odebírat, neboť je to dost drahá metodika a narušovalo by to jejich rozpočet stanovený VZP. A zároveň je za výkon - odběr krve, málo bodů (peněz) Další okolnost je, že nejsou 100% spolehlivé. Mají však smysl v kontextu s klinickým nálezem a ev. dalšími vyšetřeními včetně ultrazvuku. Onko markerů je, myslím pět a každý z nich je specifický pro určité tkáně, CEA je všeobecnější...Ale nejsem dosti znalý těchto podrobností...jako onkologové. Toto vyšetření může provést onkolog, nebo jiný specialista dle povahy onemocnění (gynekolog, urolog, internista...) a také praktik. I jako samoplátce je možno zajít do biochemické laboratoře. Bude to ale asi mastné...MUDr. Lebenhart

 

Navážu ještě na pana doktora s osobní zkušeností a znalostmi.je málo onkomarkerů specifických pro určitý typ nádoru.Snad jedině PSA )resp.podíl jeho volné a vázané frakce v séru dokáže u rizikových mužů rozlišit nezhoubné bujení prostaty a maligní nádor).o to jsem se zajímala vzhledem k šetření u mého tatínka.Těch tumormarkerů je dlouhá řada.Patří mězi ně např.i některé enzymy - jako ferritin (zvyšuje se u mnohočetného myelomu).já jsem měla nebo mám dlouhodobě zvýšený paraprotein a dalších několik příznaků možného myelomu,ale diagnostika je tak složitá že ani samotný paraprotein,ani příp.zvýšený ferritin není důkazem rakoviny. nebo malá cysta na slinivce.Můj první zájem byla otázka - zda jde o nádor - na podrobném ultrazvuku to vyloučili na 99%,když jsem se ptala na onkomarkery tak u mně by mohly by zvýšené protože mám chronickou perzistující hepatitidu..... Spíš je to opačně.Pokud máte prokázaný nádor,pomocí onkomarkerů sledují lékaři vývoj nádorového bujení )zlepšení - zhoršení).Tak snad jsem vás moc nezahltila.....Raději nějaké lehčí téma.Pavla H.

 

Moc děkuji za rozbor ohledně onkomarerů. Plně souhlasím. Já jsem měl na mysli ty onkomarkery v užším smyslu, které laboratoře poslední léta standartně měří. Těch je asi pět.. ale opravdu nelze na ně spolehat bez kontextu a další věc je jejich tendence..tedy má pak smysl opakované kontrolování. Jena vlaštovka jaro skutečně nedělá. hezký zbytek víkendu, MUDr. Lebenhart

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one